Možete li nam se ukratko predstaviti?
Valentina Abramović Andlar, učiteljica biologije i kemije. Voditeljica sam Učeničke zadruge Zora i koordinatorica Eko-škole te razrednica 8. c razredu.
Koji vam je predmet draži – kemija ili biologija/priroda?
Kemija.
Koliko dugo vodite aktivnost Zorkini zadrugari?
UZ Zora osnovana je na početku šk. godine 2019./2020. godine, a od tada vodim aktivnost.
Što Vas je potaknulo da preuzmete vođenje ove aktivnosti?
Kada sam se zaposlila u OŠ Zorke Sever, u veljači 2018. godine, dobila sam od ravnateljice zaduženje da budem voditeljica UZ. Zatim smo na početku šk. god. 2019./2020. imali Osnivačku skupštinu, imenovali smo zadrugu, osmislili logo, sastavili godišnji plan rada, učitelji su prijavili nazive svojih aktivnosti i krenuli smo s radom. Na početku je bilo teško osmisliti proizvode koji bi se uspješno prodavali, a da ih učenici mogu napraviti, no sada smo uhodani i to više nije problem.
Koji su glavni ciljevi učeničke zadruge?
Okupiti na dobrovoljnoj bazi što veći broj učenika i primjerenim postupcima, pod vodstvom učitelja, omogućiti učenicima razvoj vještina i sposobnosti te stjecanje i primjenu znanja iz područja vezanih za cjelokupan proizvodni proces, od njegova planiranja do tržišnog i drugog vrednovanja rezultata rada. Sudjelovati u ekološkim i humanitarnim akcijama. Prikupiti novčana sredstva za napredak u radu.
Kako osmišljavate aktivnosti unutar zadruge? Možete li navesti neki zanimljiv projekt?
Aktivnosti su tematske, u rujnu počinjemo izrađivati proizvode s jesenskom temom koji su nam potrebni za prodajni štand na Danima kruha u Popovači. Zatim izrađujemo proizvode s božićnim motivima, proizvode za Valentinovo, Uskrs i županijsku smotru. Najzanimljiviji proizvodi su nam svijeće u limenci ili posudi od gipsa za koje učenici sami tale vosak, uz dodatak boje i eteričnog ulja, izlijevaju ga u posude i sami izrađuju posude od gipsa, a limenke bojaju akrilnim bojama i ukrašavaju decoupage (salvetnom) tehnikom ili tehnikom obrnuti transfer.
Na koji način sudjelovanje u zadruzi potiče kreativnost i timski rad među učenicima?
Kreativnost se potiče time što koristimo otpadne i prirodne materijale, npr. limenke, ostaci svijeća, otpadne pastele i drvo koje prenamijenimo u nove ukrasne i uporabne predmete, a timski rad je potreban jer za jedan proizvod ima više različitih faza koje provode različiti učenici koji si međusobno pomažu.
Jeste li primijetili promjene kod učenika koji sudjeluju u zadruzi, bilo u njihovim vještinama ili interesima?
Da, svakako. Neki učenici na početku misle da ništa ne znaju raditi, ali uz poticaj postaju uporniji i razviju vještine kao što je precizno izrezivanje sitnih detalja sa salveta, taljenje voska (što je opasno jer se radi s plinskim plamenikom), lijepljenje s vrućim ljepilom i sl.
Koje su najveće prednosti, a koji izazovi vođenja ove aktivnosti?
Prednost je što se učenicima nudi mogućnost kreativnog izražavanja, sudjelovanje u cijelom proizvodnom procesu, nauče se organizaciji rada, odgovornosti i urednosti (jer sve što koristimo u aktivnosti treba na kraju rada oprati i pospremiti u učionici).
Sudjelujete li s učenicima na natjecanjima ili smotrama vezanim uz učeničke zadruge?
Sudjelujemo na županijskim smotrama koja je natjecateljskog tipa.
Kako učenici reagiraju na rad u zadruzi? Što ih najviše motivira i zanima?
Učenici vole rad u zadruzi jer je opuštenija atmosfera nego na nastavi, stojimo dok radimo, ne trebaju sjediti, a i druže se s učenicima iz drugih razreda. Najviše ih motivira kada vide konačni proizvod u koji su uložili puno strpljenja i vremena.
Kakvi su planovi za budućnost Zorkinih zadrugara? Planirate li proširenje aktivnosti?
Svake godine proširimo aktivnost s novim idejama i novim proizvodima.
Na koji način surađujete s lokalnom zajednicom i drugim školama?
S lokalnom zajednicom sudjelujemo preko izlaganja proizvoda na štandovima u gradu za Dane kruha i zahvalnosti za plodove zemlje, Božić i Uskrs.
Koliko je važno razvijati poduzetnički duh među učenicima već u osnovnoj školi?
Važno je jer je u sadašnjem vremenu vrlo bitno biti kreativan i osmišljavati nove proizvode koji se, putem interneta, mogu prodavati, što će im pomoći kasnije u samostalnom životu.
Što biste poručili učenicima koji razmišljaju o priključenju zadruzi, ali se još nisu odlučili?
Ako ste kreativni, uredni, imate ideja za prenamjenu otpadnih i prirodnih materijala, vješti ste sa škaricama, kistovima i ljepilom ili ste pak dobri u predstavljanju proizvoda i prodaji, odličan ste kandidat za UZ!
Napisale i intervjuirale: Marijana Bogdan i Minea Oršuš